Léto na Lince

7. 8. 2017 3 minuty čtení
0-3 roky 12-18 let 4-6 let 7-11 let

Začátek letních prázdnin se nedal na Lince přehlédnout. Děti začaly volat mnohem častěji dopoledne, najednou jsme víc a víc mluvili o sexu, do detailu probírali, jak se dělá těhotenský test a kdy tak bývají ty plodné dny. Řešili jsme lásky a mluvili o šikaně na letních táborech. Ano, prázdniny jsou tady!

„Ahoj, já volám z tábora a …“

Tábory. Hned v prvních dnech července bylo jasné, že táborová sezona začala. Hovořili jsme o otázkách týkající se sexu a lásky, v pozadí hovorů byly slyšet táborové zvuky a ruchy, šustění spacáku a zapínání stanů. Několikrát taky hovor přerušilo „večeřééé“ a dítě se rychle loučilo s tím, že musí běžet, ale že ještě zavolá. Často jsme řešili, jak oslovit dívku z vedlejšího stanu, nebo první menstruaci, která se objevila na táboře. Otázky prvního sexu, který bývá spojený s obavami a nejistotou.

Není to ale vždycky fajn

Někdy můžeme podlehnout pocitu, že tábory jsou přece pro děti vždycky ideální zábava. Jsou venku s kamarády, mají program. Co by tedy dělaly ve městě. Někteří na tábor vzpomínají s radostným úsměvem a slzou v oku i v dospělosti a nemůžou se dočkat, až jejich děti taky pojedou. Jsou ovšem i děti, kterým se na táboře nelíbí. Bohužel šikana se může vyskytovat všude. V telefonu se po „Dobrý den“ ozval pláč a holčička pomalu vyprávěla, jak ji na táboře už celý týden šikanuje parta kluků. Vedoucí nic nechce řešit. Kluci se jí posmívají a hážou po ní kameny. Pokaždé, když je vidí, má strach. Neví, jak to ten další týden vydrží. Zavolat rodičům přes zákaz vedoucí nemůže.

„Já nevolám kvůli sobě, ale ona kamarádka…“

Léto s dětmi prostě cloumá. Hlavně tedy se staršími. Jsou chvilky, kdy si konzultanti připadají spíš jako na gynekologii nebo v sexuální poradně. Například když se slečnou na telefonu podrobně probírají, jak udělat těhotenský test a počítají plodné dny. Dívka tvrdí, že o ni nejde, to kamarádka má strach ( ale v pozadí telefonu je slyšet klučičí hlas, který napovídá „A ještě se zeptej, jestli…“ ).

V dnešní době všudypřítomného internetu, vševědoucího googlu a celkové dostupnosti informací na nejrůznější ( nejen ) sexuální a intimní témata, jsme rádi, že nám děti volají. Je patrné, že mluvené slovo a lidský přístup (byť po telefonu) je cennější než ten virtuální.

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Tereza Morysková na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Tereza Morysková

Tereza vystudovala obor sociální práce na Univerzitě Karlově v Praze. Po dokončení studia pracovala jako sociální pracovnice v azylovém domě pro lidi bez přístřeší Armády spásy a poté se věnovala projektu Nový začátek v Organizaci pro pomoc uprchlíkům. Má dvě dcerky, se kterými byla několik let na rodičovské dovolené a pracuje na Lince bezpečí jako konzultantka. Do budoucna by se ráda věnovala práci krizové intervence a práci s ohroženými dětmi.

Všechny články autora (6)