7 tipů co s tím, když se kamarád svěří s něčím nepříjemným

22. 6. 2017 3 minuty čtení
12-18 let 4-6 let 7-11 let Tipy a rady

Dneska bych se chtěla věnovat situacím, kdy může funkční přátelství přinášet starosti. Mám na mysli chvíle, kdy se dítěti svěří kamarád s nějakou hodně náročnou situací. Stalo se vám to někdy? Vzpomenete si, jak vám v tu chvíli bylo? Taková důvěra s sebou nese spoustu emocí.

Možná jste se cítili poctěni, že jste to právě vy, komu „to“ kamarád říká. Možná jste o něj dostali strach, když se svěřil s něčím náročným. Možná, že na vás „padl balvan“. Možná jste chtěli hned něco podniknout na jeho ochranu. Prožitky jsou hodně různé. A tak to mívají i děti.

U nás na Lince děti mluví a píší o tom, že jim kamarádi svěřili vážnou věc (např. že je doma bijí, že je někdo osahává, přinutil k sexu, že zjistili nevěru rodiče, že někomu poslali pod pohrůžkou své nahé fotky…) a oni teď nevědí, co s tím. Kamarádi tím „upustili páru“, už na to nejsou sami. A ještě dodali: „Nikomu to neříkej.“  To je pro děti velice zatěžující!

Co tedy s tím?

1. Připravte děti na takové situace. Promluvte s nimi o tom, že na to nemusejí zůstávat samotné, že hledání pomoci není žalování. Mohou i zavolat na Linku bezpečí a poradit se v anonymním prostoru, kde kamaráda neznáme.

2. Děti mohou kamarádovi dát vědět, že je to těžké i pro ně. Že mu chtějí pomoc, ale není to v jejich silách. S některými situacemi mohou pomoci jen dospělí – rodiče, učitelé, rodinní známí, lékaři, vedoucí kroužků, odborníci… na ně mohou kamaráda směrovat.

3. Pro kamaráda tu mohou být jako „vrba“. Mohou ho podpořit ve vyhledání pomoci, nabídnout mu, že až se budou cítit na vyhledání další pomoci, rádi mu v tom pomohou.

4. Kamaráda mohou doprovodit při vyhledání pomoci, při rozhovoru s někým, kdo dál může jednat. Mohou pomáhat vymýšlet bezpečnostní plán.

5. Spolupracujte se svým dítětem na zajištění pomoci pro kamaráda, když to bude nutné.

6. Snímejte z dítěte odpovědnost za to, jestli kamarád pomoc přijme. Je to jen kamarádovo rozhodnutí, jestli se rozhodne pomoc využít, či nikoli.

7. Podpořte své dítě, aby se věnovalo tomu, co mu dělá radost. Přinese mu to odreagování od starostí. Totéž může poradit i kamarádovi – načerpá tak energii na zvládání potíží.

 

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Kateřina Lišková na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Kateřina Lišková

Katka je na Lince bezpečí už od roku 1997. Během prvních deseti let se věnovala hlavně práci na telefonu a působila jako sociální pracovnice, vedoucí Linky bezpečí i jako lektorka. Postupně se vypracovala na pozici vedoucí online služeb, kde zastřešovala e-mailovou a chat poradnu. Od roku 2019 je na pozici vedoucí odborných služeb Linky bezpečí. Katka vystudovala sociální práci a občanský sektor na univerzitách v Praze a Hradci Králové.

Všechny články autora (8)

Titulní fotografii v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde.