Rodičovská linka slaví 20. narozeniny

6. 4. 2021 2 minuty čtení
Novinky od Linky

Rodičovská linka, která nabízí krizovou pomoc a rodinné poradenství letos slaví dvacet let své činnosti. Dá se říct, že se jedná o projekt, se kterým vyrostla celá jedna generace. Od dob jejího založení, kdy byl provoz 6 hodin týdně, došlo k výraznému nárůstu zájmu o její služby. V současné době poskytují odborníci Rodičovské linky krizové služby na telefonu 12 hodin denně, k dispozici je i emailová poradna a chat. Na lince většinou pracují psychologové s mnohaletou praxí v krizové intervenci a rodinném poradenství.

Linku využívají nejčastěji rodiče, kteří čím dál častěji potřebují bezpečný prostor pro sdílení svých starostí a obav nebo mají potřebu konzultovat s odborníkem své výchovné postupy či náročnou rodinnou situaci. Zvláště v dnešní době koronavirové krize, kdy se setkáváme s vyčerpanými rodiči, kteří potřebují někde ventilovat své emoce a reálné obavy o psychické zdraví svých dětí, je linka nezbytnou součástí krizových služeb. Kromě rodičů je linka také určena prarodičům, kteří nás kontaktují ohledně svých vnoučat. Ostatní rodinní příslušníci se na nás obrací často s tématem ohroženého dítěte v rodině. V neposlední řadě nás kontaktují pedagogové, kteří potřebují odbornou konzultaci týkající se jejich žáků, v současné době často v situaci psychické nepohody dětí.  

Vím, že rodiče, ale ani děti, to v dnešní době nemají jednoduché, rodina je dnes poměrně křehká instituce. Jsem moc ráda, že tato smysluplná služba existuje a já i moji kolegové můžeme být dlouhodobě její součástí.  

Ráda Vám k tomuto výročí představuji i nové video, které přibližuje služby Rodičovské linky našim klientům. Jeho ztvárnění se chopila agentura Old&Rich Production. Za finanční podporu videa děkujeme Nadaci rozvoje občanské společnosti – NROS, Nadaci O2 a ČSOB.

Vedoucí Rodičovské linky Mgr. Kateřina Schmidová

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Kateřina Schmidová na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Kateřina Schmidová

Katka je přes deset let vedoucí a konzultant Rodičovské linky. Vystudovala Filosofickou fakultu UK, obor sociální práce a sociální politika. Absolvovala komplexní psychoterapeutické vzdělání ve skupinové psychoanalytické psychoterapii na 1. LF UK, supervizní výcvik pro pracovníky v pomáhajících profesí atp. Zajímá se o metody práce s terapeutickým pískovištěm (sand play). Má více než 25letou terapeutickou a poradenskou praxi s rodinami dětí s výchovnými a vztahovými obtížemi, např. v ambulantních zařízeních středisek výchovné péče, Prev-centru nebo krizovém centru pro týrané, zanedbávané a zneužívané děti. Katka přednáší na Evangelické akademii a externě na Evangelické teologické fakultě UK.

Všechny články autora (10)