Minule jsem zmínila, že funkční přátelství je úžasná věc. Jenže ono nám kamarádství umí přinést i spoustu starostí.
Nedávno jsem dostala otázku: „Co mám dělat, když se se mnou chce bavit spolužačka, o kterou já moc nestojím?“. Zdánlivě žádná náročná životní situace, ale nejen malým školákům dokáže znepříjemnit život. Přemýšlejí, jak citlivě spolužačku odmítnout, aby ji nezranili, aby proti sobě nestrhli její nevraživost, aby si tím proti sobě nepopudili další děti,… a rázem je z toho pěkná polízanice. Co s tím?
Mějme na paměti, že máme právo volby – je jen na nás, s kým se chceme bavit. Je přirozené, že s někým si prostě jsme a s někým nejsme sympatičtí. Přátelství nejde vynutit, na to jsou potřeba dva. A když jeden z nějakého důvodu nechce, měl by to ten druhý respektovat. Jinak by to už nebylo přátelství, ale vynucený vztah násilím, manipulací, vydíráním… a to už nejde mluvit o přátelství.
Katka je na Lince bezpečí už od roku 1997. Během prvních deseti let se věnovala hlavně práci na telefonu a působila jako sociální pracovnice, vedoucí Linky bezpečí i jako lektorka. Postupně se vypracovala na pozici vedoucí online služeb, kde zastřešovala e-mailovou a chat poradnu. Od roku 2019 je na pozici vedoucí odborných služeb Linky bezpečí. Katka vystudovala sociální práci a občanský sektor na univerzitách v Praze a Hradci Králové.