Nechce se vaše dítě kamarádit?

29. 5. 2017 2 minuty čtení
12-18 let 4-6 let 7-11 let Tipy a rady

 

Minule jsem zmínila, že funkční přátelství je úžasná věc. Jenže ono nám kamarádství umí přinést i spoustu starostí.

Nedávno jsem dostala otázku: „Co mám dělat, když se se mnou chce bavit spolužačka, o kterou já moc nestojím?“. Zdánlivě žádná náročná životní situace, ale nejen malým školákům dokáže znepříjemnit život. Přemýšlejí, jak citlivě spolužačku odmítnout, aby ji nezranili, aby proti sobě nestrhli její nevraživost, aby si tím proti sobě nepopudili další děti,… a rázem je z toho pěkná polízanice. Co s tím?

Nabízí se více variant:

  • Mluvit o tom, co cítím. Nezraňovat druhého tím, že mu budu říkat, jaký je hrozný a proč se s ním nechci bavit. Můžu upřímně říct, že právě teď si rozumím více s někým jiným. Nemůžu tedy slíbit, že se hned začnu bavit jen s ní. Můžu jí ale nabídnout prostor, který by mohl být náš společný, pokud to tak cítím.
  • Citlivě se vymezit, že se s ní bavit nechci. Někdy to zafunguje. Někdy je potřeba se obrnit hroší kůží a vydržet kamarádčiny výpady. Někdy v tom mohou být oporou další kamarádi. Mohou se za nás i postavit, spolužačce to vysvětlit. Pomoci může i někdo z učitelů.
  • Můžu se přetvařovat a dělat, že s ní kamarádím. Nejspíš z toho nakonec ale nebudeme šťastná asi ani jedna, protože to nebude autentické. Spolužačka to pravděpodobně vycítí, bude se tím trápit a mně v tom nebude příjemně.

Mějme na paměti, že máme právo volby – je jen na nás, s kým se chceme bavit. Je přirozené, že s někým si prostě jsme a s někým nejsme sympatičtí. Přátelství nejde vynutit, na to jsou potřeba dva. A když jeden z nějakého důvodu nechce, měl by to ten druhý respektovat. Jinak by to už nebylo přátelství, ale vynucený vztah násilím, manipulací, vydíráním… a to už nejde mluvit o přátelství.

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Kateřina Lišková na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Kateřina Lišková

Katka je na Lince bezpečí už od roku 1997. Během prvních deseti let se věnovala hlavně práci na telefonu a působila jako sociální pracovnice, vedoucí Linky bezpečí i jako lektorka. Postupně se vypracovala na pozici vedoucí online služeb, kde zastřešovala e-mailovou a chat poradnu. Od roku 2019 je na pozici vedoucí odborných služeb Linky bezpečí. Katka vystudovala sociální práci a občanský sektor na univerzitách v Praze a Hradci Králové.

Všechny články autora (8)

Titulní fotografii v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde.