Kapela Highvibes koncertuje od září 2017 po celé České republice a má za sebou již desítky koncertů. Tisíce dětí se prostřednictvím koncertu dozvěděly o tom, jak je pomoc kamarádům důležitá a kam se obrátit, když si neví rady. Více o tomto projektu jsme se bavili s Markem Vicanym:
Touhu uskutečnit tento projekt jsem měl již nejméně 3 roky, ale bylo potřeba ji nechat uzrát a prohloubit. Vždy jsem měl rád hudbu a také jsem se chtěl věnovat dětem a mládeži. Tento projekt je ale něco víc než mým splněným snem. Program „Na vlnách přátelství“ poukazuje na důležitost láskyplných vztahů, ve kterých je pomoc druhému přirozenou reakcí.
Pro děti a mládež bývá přátelství tou nejdůležitější formou lásky. V určitém věku už rodiče nejsou tím, ke komu děti vzhlížejí, ale jsou to vztahy s vrstevníky, ve kterých se učí o čem život je a jak spolu vzájemně vycházet. V těchto vztazích zakoušejí buď budování nebo srážení, ať už je to šikana slovní, fyzická nebo jakákoliv jiná forma ubližování. Naše koncerty děti motivují k uvědomění si, že přátelství je jejich přirozenou touhou a měly by o něj usilovat, i když se to někdy zdá jako těžká disciplína.
Koncerty se kvalitou neliší od koncertů známých kapel, ale naše písně byly složeny s důrazem na obsahovou stránku a motivaci k zamyšlení se nad tématem přátelství a šikany. Jsou rytmické a snadno zapamatovatelné a tak už po první sloce děti zpívají s námi, např. refrén „Nenech to být“ v písni, která motivuje k vystoupení z davu, když vidíte někoho, kdo potřebuje vaši pomoc. Navíc se děti osobně potkají s umělci ze známých českých kapel, jejichž písně mohou slyšet v rádiích. V týmu máme také tanečníka Jamala, kterého děti mohou znát např. z Tvoje tvář má známý hlas. Jamal v rámci programu sdílí svůj příběh o tom, jak se vyrovnával se šikanou na základní škole on.
Někdy je potřeba víc než jen povzbudit děti, aby si neubližovaly. Nastávají situace, kdy děti mají problémy, o kterých se bojí říci kamarádům nebo rodičům a potřebují někoho nezávislého, aby jim pomohl najít řešení nebo je jen vyslechl. Linku bezpečí prezentujeme dětem jako praktický nástroj, místo, kam se mohou vždy obrátit, když se rozhodnou svou situaci řešit. Tím Linku bezpečí také dostáváme do jejich povědomí, kdyby taková situace někdy v budoucnu nastala.
Peter zastával v letech 2010-18 pozici vedoucího Linky bezpečí, služby, která dětem a mladým lidem v krizi pomáhá zdarma již od roku 1994 let. Vystudoval biologii a psychologii na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře. Při studiu pracoval na Detské lince záchrany. Absolvoval psychoterapeutický výcvik SUR. Od roku 2003 žije v Praze, kde se věnuje činnosti v neziskových organizacích. Pracoval jako vedoucí KC Sananim a na odboru prevence MŠMT.