Moje máma má přítele, on se do mě naváží…

11. 7. 2018 3 minuty čtení
12-18 let 4-6 let 7-11 let

Ptáte se: „s čím se děti na Linku bezpečí obracejí?“ Konkrétní příběhy a výpovědi dětí od nás nečekejte. Hlavním prvkem vzájemné důvěry je plnění dohodnutých pravidel. Pro nás to znamená ctít anonymitu všech, co se k nám dovolají, nebo napíší. Vše zůstává za dveřmi Linky bezpečí. Pojďme se však podívat na obecný příklad, s kterým se můžeme u nás setkat…

Ilustrativní e-mail

„Dobrý den, je mi 14 let a nevím, co mám dělat. Moje máma má přítele, se kterým střídavě chvíli je, chvíli není. Když tu je, furt se hádaj a furt se do mě naváží. Když spolu nejsou, je doma vždycky mnohem větší klid. I když to je zase mamka nervózní a furt řeší, jestli se s ním dát znovu dohromady…takže to taky není ideální. No, abych se dostala k tomu, co mě nejvíc štve – teď jsou zase spolu, takže je to doma hrozné. Nesnáším ho. Hraju basket, jenže už mě to přestává bavit. Může za to hodně ten její přítel, který má kecy, že se na to nehodím, jsem tlustá a nejde mi to. Už to fakt nechci poslouchat. On má na mě kecy úplně kvůli všemu. Už jsem to mamce říkala, ale nic se nezměnilo.  Mám hrůzu z prázdnin. Sice je dobrý, že nebudou tréninky, jenže budu víc doma a to znamená i víc času s ním. A to asi fakt nezvládnu. Nevím, jak mám mamku přesvědčit, aby s ním nebyla. Vždyť s ním taky není šťastná. Pak bych možná i zůstala u toho basketu, zhnusil mi to hlavně on. Jsem ráda, že jsem se mohla někomu svěřit. Už jsem i přemýšlela, že uteču. Jsem psychicky na dně.“

Komentář Linky bezpečí

Stejně jako tato dívka i mnoho dalších dětí doma prožívá podobná trápení, s kterými si neví rady. Někdy je pro ně velmi těžké se se svými prožitky svěřit rodičům. Své rodiče mají rády a vlastně je chápou. Děti jednoduše vycítí, že s partnerem (partnerkou) zůstávají ze strachu  být sama (sám). Děti se pak mohou cítit jako mezi mlýnskými kameny – rodičům rozumí, zároveň od nich potřebují podporu, pochopení a zajištění bezpečného domova.

Vedeme děti k tomu, aby o tom, jak se doma mají, se svými rodiči mluvily. Jedině otevřenou komunikací v rodině se dají věci měnit, vzájemně se pochopit a společně hledat možnosti změny. Zejména o prázdninách, o kterých děti tráví více času doma, je užitečné na podobné potíže myslet a včas hledat vhodná řešení. Odkládání nemá smysl, jen prohlubuje smutek a bezradnost.

Velmi si vážíme dětí, které najdou odhodlání situaci řešit. Mnohdy to musí být pro dětskou duši dlouhá cesta. Na Lince bezpečí a rodiče na Rodičovské lince vždy najdou podporu a pochopení.

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Kateřina Lišková na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Kateřina Lišková

Katka je na Lince bezpečí už od roku 1997. Během prvních deseti let se věnovala hlavně práci na telefonu a působila jako sociální pracovnice, vedoucí Linky bezpečí i jako lektorka. Postupně se vypracovala na pozici vedoucí online služeb, kde zastřešovala e-mailovou a chat poradnu. Od roku 2019 je na pozici vedoucí odborných služeb Linky bezpečí. Katka vystudovala sociální práci a občanský sektor na univerzitách v Praze a Hradci Králové.

Všechny články autora (8)