Kámoška přece řekla, že když je mi pod patnáct, tak nemohu otěhotnět!

14. 8. 2017 3 minuty čtení
12-18 let 7-11 let

O prázdninách se nám na Lince bezpečí pravidelně zvyšuje počet hovorů, které se týkají sexuálního vyzrávání. Více volného času a prázdninové lásky sebou samozřejmě přinášejí zvědavost, otázky, ale i problémy. Věděli jste například, že o prázdninách vedeme každý den až dva hovory na téma těhotenství?

Proč vůbec Linka bezpečí věnuje tolik energie a pozornosti tématům týkajících se sexu? Není to příliš brzy odpovídat dotazům devítiletých dětí na to, co je to kondom? A dá se to vůbec vysvětlit po telefonu?

V hovorech na Lince bezpečí sledujeme také to, s kým dítě svůj problém probíralo. U sexuálních témat jsou tím nejčastějším rádcem kamarádi. Více než třetina dětí pak o svých problémech neřeklo nikomu. Rodiče zůstali až na čtvrtém místě po partnerech s pouhými 7 procenty.

Tady jsou důvody, proč chce Linka bezpečí přistupovat k dotazům o sexu zodpovědně, podávat jasné informace a vyvracet mýty.

Sexuální výchova dnes probíhá za pomoci internetu a kamarádů

Problémem ale je, že informace, které dítě na internetu a od kamarádů získá, nejsou vždy přesné a občas jsou přímo zavádějící. Pokud pak v hovorech od dětí slýcháte, že „kamarádka přece říkala, že když je holce pod patnáct, tak nemůže otěhotnět “ ,a že „kámoš tvrdil, že když holka bere prášky, tak nemůžu nic chytnout“, musíte uvádět informace na pravou míru. Pamatujete si na nějaký mýtus o sexu, který vás pronásledoval v dětství? Jsem si jistý, že si na nějaký vzpomenete.

Linka je bezpečné místo, kde se dá o sexu bavit otevřeně

Dle našich zkušeností 35% dětí o svých problémech v oblasti sexuálního vyzrávání nikomu neřeklo. Pro děti je bezpečné a jednoduché mluvit s někým, koho nevidí a koho neznají. Je přirozené, že hovory o sexu často doprovází ostýchavý smích a pomlky.

Dítě je připraveno na odpověď, pokud je schopno položit otázku

A v tomto případě raději odpovíme my, než by si mělo hledat informace na internetu nebo u kamarádů.

Zeptat se na sex je testem, co všechno na Lince bezpečí ustojíme

Hodně hovorů o sexu plní roli testu. Dítě chce zjistit, o čem všem se dá na Lince bezpečí mluvit a jak na takovéto otázky odpovíme. Budeme ho moralizovat, plísnit, vymlouvat se? Pokud dítěti podáme jasnou odpověď a navíc ho oceníme, že si hledá informace u nás, je to nejlepší cesta, jak dát najevo, že otázky dětí bereme vážně, a že žádné téma na Lince není tabu. Tím zvýšíme pravděpodobnost, že se na nás dítě obrátí v budoucnu, když to bude potřebovat.

Přesné informace a prostor pro sdílení jako prevence

Hlavní zásady primární prevence jsou zájem, prostor, informování a edukace. V oblasti sexu se zaměřujeme na prevenci nechtěného těhotenství, pohlavně přenosných nemocí a samozřejmě také na prevenci sexuálního zneužívání. V hovorech o sexuální orientaci nebo identitě upřednostňujeme prevenci sebevražd a sebepoškozování.

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Peter Porubský na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Peter Porubský

Peter od roku 2010 zastává pozici vedoucího Linky bezpečí, služby, která dětem a mladým lidem v krizi pomáhá zdarma již 23 let. Vystudoval biologii a psychologii na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře. Při studiu pracoval na Detské lince záchrany. Absolvoval psychoterapeutický výcvik SUR. Od roku 2003 žije v Praze, kde se věnuje činnosti v neziskových organizacích. Pracoval jako vedoucí KC Sananim a na odboru prevence MŠMT.

Všechny články autora (10)