Jednoduchý způsob, jak s dítětem vyřešit, že „Ježíšek neexistuje“

20. 12. 2019 3 minuty čtení
12-18 let 4-6 let 7-11 let

Dobře víte, že jednou přijde chvíle, kdy se váš milovaný potomek zeptá „Ježíšek fakt neexistuje?“. Jeho otázku mohou provázet pocity zklamání, smutku, ale i naštvání. Co když budete obviněni ze lži? Jak vše elegantně a v klidu vyřešit, radí odborníci Rodičovské linky.

Děti milují Vánoce nejen kvůli novým hračkám a sladkému cukroví, ale také díky tajemství, které tyto kouzelné svátky obestírá. Jsme to právě my, rodiče, kteří svým ratolestem zatajujeme dech, když nadejde tak dlouho očekávaná chvíle, jako je cinkot zvonečku a rozbalování (hlavně tvrdých) dárků. S postupujícím časem ale začne být doma pomalu jasno. Ježíšek neexistuje, co s tím?

Vyjádřete pochopení

Emoce, které děti prožívají, nejsou o nic méně skutečné než ty vaše. Šok, že Ježíšek neexistuje, proto nesmíte zlehčovat, ani podcenit. Při prvním střetu dítěte s realitou vyjádřete pochopení, že je zklamané nebo se zlobí. Zkuste se vcítit do jeho kůže – moc příjemné to není, že?

Vysvětlete situaci

Je jedno, jak staré vaše dítko je, vždy si zaslouží vysvětlení, jak to s tím Ježíškem doopravdy je. Nemusíte však popisovat technické detaily, jak tatínek tahal dárky z garáže, a vy jste na mobilu nastavili cinkavé vyzvánění. Buďte diplomatičtí, ale nezapírejte své letité snažení. Rozhovor můžete například začít uznáním, že někteří lidé na Ježíška nevěří, ale vy ano.

Obraťte špatné v dobré

Ježíška sice nikdy nikdo neviděl, přesto ho každý zná. Symbolizuje totiž to dobré, co Vánoce přinášejí. Zkuste své dceři či synovi popsat, že Ježíšek ve skutečnosti existuje v srdci každého z nás a díky němu si plníme vzájemně svá přání a rozdáváme dárky. A díky tomuto kouzlu se každoročně scházíme u štědrovečerní večeře, aby nám spolu bylo dobře.

Jako rodiče na Vánoce nikdy nezklameme, pokud dětem připravíme tajemný vánoční večer v kruhu blízké rodiny nebo přátel. Někteří z nás si mohou také lámat hlavu s dárky, pokud se ocitneme ve finanční tísni. Podobné otázky řeší zkušení odborníci Rodičovské linky, zřízené neziskovou organizací Linka bezpečí. Na Rodičovskou linku se mohou obracet rodiče, učitelé i všichni dospělí nejen s těmito starostmi. Je k dispozici na telefonním čísle 606 021 021 každý pracovní den od pondělí do čtvrtka od 13.00 do 19.00 hod, a v pátek od 9.00 do 15.00.

Přejeme Vám za Linku bezpečí a Rodičovskou linku krásné Vánoce a v novém roce plno dětských úsměvů a radosti.

www.rodicovskalinka.cz

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Michaela Pišiová na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Michaela Pišiová

Michaela dříve pracovala na Lince bezpečí jako PR specialistka. Své zkušenosti získala studiem oborů sociologie a mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně. Své vzdělání v oborech dále rozšířila dlouhodobým pobytem v Německu, v Hongkongu nebo praxí na volné noze a v PR agenturách.

Všechny články autora (7)