Jak odpovídat dětem na jejich zvídavé otázky o sexu?

11. 2. 2018 3 minuty čtení
0-3 roky 12-18 let 4-6 let 7-11 let

Znáte to? Jedete se svým dítkem v autobuse a ono, aby si procvičilo právě naučená písmenka, čte nápisy na obchodech. A ejhle, slabikuje: „SEX SHOP! Mamíí, co to je ten sex?“. Autobus utichne, aby si vás vychutnal, a vy rudnete a rudnete. Zmůžete se pouze na: „Eeeee, nic. No a co jste měli na oběd ve škole?“

Abyste se do takovéto zarudlé situace příště nedostali, máme pro vás jednoduchý pětikrokový tahák, jak si poradit se všetečnými dotazy našich ratolestí:

Pochvalte dítě, že se zajímá, že se ptá a přislibte odpověď.

Je dobré dát najevo, že otázky svých dětí berete vážně a že se jimi chcete zabývat. Také tímto dáváte najevo, že je otázka na místě a že je důležitá. Ptát se je normální a zdravé. A to chceme v dětech posílit.

Dejte si čas.

Zvažte, jestli se otázce budete věnovat hned, nebo počkáte s vysvětlováním na jinou, vhodnější chvíli, než je cesta v autobuse. Pokud potřebujete více času na srovnání myšlenek, řekněte, jak to je. „Potřebuji si to dobře rozmyslet, vrátíme se k tomu doma, jo?“ A doma se k otázce vraťte.

Doptejte se.

Je fajn vědět, co už o daném termínu dítě ví, co slyšelo, kde to slyšelo, jakou má o tom představu. Doptávejte se se zájmem. Motivací by mělo být skutečně zjistit, co už dítě ví a ne se vyhýbat odpovědi.

Vysvětlete, doplňte, opravte.

Mluvte otevřeně, dítě si z vašeho vysvětlení vezme pouze tolik, na co stačí. Používejte běžná slova, zkuste se vyhnout odborným termínům i dětskému slangu. Pokud si nevíte rady, vezměte si k ruce publikace určené pro děti. Mějte na paměti hlavně preventivní potenciál informací (nechtěné těhotenství, pohlavně přenosné nemoci, sexuální zneužívání, správná hygiena apod.)

Ověřte si, jestli dítě dobře rozumělo.

Zeptejte se, jestli chce dítě dále o tématu mluvit, co mu není jasné, co by chtělo ještě vědět. Je také v pořádku, že ne na všechny otázky budete umět hned odpovědět. V takovém případě si sami hledejte vhodné zdroje s tím, že odpovíte, až si zjistíte dost informací.

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Peter Porubský na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Peter Porubský

Peter zastával v letech 2010-18 pozici vedoucího Linky bezpečí, služby, která dětem a mladým lidem v krizi pomáhá zdarma již od roku 1994 let. Vystudoval biologii a psychologii na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře. Při studiu pracoval na Detské lince záchrany. Absolvoval psychoterapeutický výcvik SUR. Od roku 2003 žije v Praze, kde se věnuje činnosti v neziskových organizacích. Pracoval jako vedoucí KC Sananim a na odboru prevence MŠMT.

Všechny články autora (10)