Jak motivovat děti ke vzdělávání o prázdninách?

17. 7. 2017 2 minuty čtení
12-18 let 7-11 let

Přineslo vám dítě domů vysvědčení, které se vám nelíbí? Ruku na srdce, je to vlastně tak trochu i vaše vysvědčení. Nemá smysl na dítě křičet nebo mu dávat domácí vězení. Naopak byste ho měli ocenit za to, co mu šlo a budovat pozitivní postoj k dalšímu vzdělávání. Doba prázdnin je ideální čas zamyslet se nad tím, jak dítě ke vzdělávání motivovat. Nenuťte ho, aby se ve stanu nebo u rybníka věnovalo Matematice pro druhý ročník základních škol. Dá se najít mnohem zábavnější forma.

K výrobě indiánského týpí potřebujeme umět nejen měřit, počítat, ale také řezat pilkou. I to jsou dovednosti, které zaměstnávají mozek a přispívají k jeho aktivaci a rozvoji dítěte.

Znalosti z biologie si nejlépe procvičíme přímo v přírodě nebo v ZOO. Není nic lepšího než názorná ukázka a když se k tomu přidá zábavná forma, učení jde samo.

Nejdou vašemu dítěti cizí jazyky. Tak ho nechte, ať  si samo objedná jídlo na zahraniční dovolené nebo si koupí zmrzlinu v angličtině.  Zbaví se strachu z používání cizího jazyka a osvojí si nové slovíčka v cizojazyčném prostředí.

Vyzkoušejte na dovolené večerní čtení. Nechte, ať si vaše ratolest sama vybere, co ho zajímá. Rozšíříte jeho slovní zásobu,  dítě lépe pochopí obsah příběhu a hlavně strávíte společně příjemný čas, který vede i k posílení vzájemného vztahu.

Znalosti z historie můžete procvičovat prostřednictvím putování po českých hradech a zámcích, které často  připravují  zajímavé akce určené i pro nejmenší návštěvníky.

Objevila se na vysvědčení vašeho dítěte dvojka z tělocviku? Ještě není nic ztraceno. Vyběhněte do terénu. Nechte ho lézt po stromech, přeskakovat potok, házet kamenem do dálky nebo si dejte závod, kdo bude rychlejší u daného cíle.

Učení může být zábava, když zvolíme správnou formu, která děti baví.  Důležité je nezapomenout na pochvalu a ocenění. Kárání a kritika jsou spíše na škodu.

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Peter Porubský na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Peter Porubský

Peter zastával v letech 2010-18 pozici vedoucího Linky bezpečí, služby, která dětem a mladým lidem v krizi pomáhá zdarma již od roku 1994 let. Vystudoval biologii a psychologii na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře. Při studiu pracoval na Detské lince záchrany. Absolvoval psychoterapeutický výcvik SUR. Od roku 2003 žije v Praze, kde se věnuje činnosti v neziskových organizacích. Pracoval jako vedoucí KC Sananim a na odboru prevence MŠMT.

Všechny články autora (10)

Titulní fotografii v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde.