Jak motivovat děti ke vzdělávání o prázdninách?

17. 7. 2017 2 minuty čtení
12-18 let 7-11 let

Přineslo vám dítě domů vysvědčení, které se vám nelíbí? Ruku na srdce, je to vlastně tak trochu i vaše vysvědčení. Nemá smysl na dítě křičet nebo mu dávat domácí vězení. Naopak byste ho měli ocenit za to, co mu šlo a budovat pozitivní postoj k dalšímu vzdělávání. Doba prázdnin je ideální čas zamyslet se nad tím, jak dítě ke vzdělávání motivovat. Nenuťte ho, aby se ve stanu nebo u rybníka věnovalo Matematice pro druhý ročník základních škol. Dá se najít mnohem zábavnější forma.

K výrobě indiánského týpí potřebujeme umět nejen měřit, počítat, ale také řezat pilkou. I to jsou dovednosti, které zaměstnávají mozek a přispívají k jeho aktivaci a rozvoji dítěte.

Znalosti z biologie si nejlépe procvičíme přímo v přírodě nebo v ZOO. Není nic lepšího než názorná ukázka a když se k tomu přidá zábavná forma, učení jde samo.

Nejdou vašemu dítěti cizí jazyky. Tak ho nechte, ať  si samo objedná jídlo na zahraniční dovolené nebo si koupí zmrzlinu v angličtině.  Zbaví se strachu z používání cizího jazyka a osvojí si nové slovíčka v cizojazyčném prostředí.

Vyzkoušejte na dovolené večerní čtení. Nechte, ať si vaše ratolest sama vybere, co ho zajímá. Rozšíříte jeho slovní zásobu,  dítě lépe pochopí obsah příběhu a hlavně strávíte společně příjemný čas, který vede i k posílení vzájemného vztahu.

Znalosti z historie můžete procvičovat prostřednictvím putování po českých hradech a zámcích, které často  připravují  zajímavé akce určené i pro nejmenší návštěvníky.

Objevila se na vysvědčení vašeho dítěte dvojka z tělocviku? Ještě není nic ztraceno. Vyběhněte do terénu. Nechte ho lézt po stromech, přeskakovat potok, házet kamenem do dálky nebo si dejte závod, kdo bude rychlejší u daného cíle.

Učení může být zábava, když zvolíme správnou formu, která děti baví.  Důležité je nezapomenout na pochvalu a ocenění. Kárání a kritika jsou spíše na škodu.

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Peter Porubský na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Peter Porubský

Peter od roku 2010 zastává pozici vedoucího Linky bezpečí, služby, která dětem a mladým lidem v krizi pomáhá zdarma již 23 let. Vystudoval biologii a psychologii na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře. Při studiu pracoval na Detské lince záchrany. Absolvoval psychoterapeutický výcvik SUR. Od roku 2003 žije v Praze, kde se věnuje činnosti v neziskových organizacích. Pracoval jako vedoucí KC Sananim a na odboru prevence MŠMT.

Všechny články autora (10)

Titulní fotografii v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde.