Jak je důležité míti pride!

25. 7. 2019 3 minuty čtení
12-18 let 7-11 let

Za posledních 10 let se na nás obrátilo kvůli sexuální orientaci nebo identitě 5811 dětí. Zhruba tolik obyvatel má třeba Moravský Krumlov. Ročně je to tak skoro 600 dětí. Jeden by si řekl, co ty děti v dnešní době vlastně řeší? Vždyť jsme docela tolerantní národ. Máme i registrované partnerství. Za to, že jsi gay nebo lesba tě nikdo nezavře. Ale…

Coming out

Nejčastějším tématem, které s námi mladí gayové a lesby řeší, je coming out, přeloženo do češtiny – „vyjít ven“, „přihlásit se“, „ukázat“. Dalším důvodem volání je pak situace, kdy o své orientaci děti někomu řekly a setkaly se s negativní reakcí, čelí posměchu či se staly obětí šikany.

O čem je vůbec takový coming out? Zkuste si představit devítiletou dívku, která (nejen) v tomto týdnu, kdy probíhá festival Prague Pride, slyší v médiích prohlášení o tom, jak zkažení a deviantní „tihle“ lidé v průvodu jsou. Doma občas zaslechne, že „tihle“ lidé nám nevadí, ale proč si to nenechají na doma, proč se musí tímto způsobem ukazovat? A od kámošů ví, že „ty seš lesba“ je nadávka.

A teď si představte, že za 5 let, začne tato dívka cítit náklonnost k dívkám. Nevybrala si to sama, prostě to tak je. Volá na Linku bezpečí, a mluví o tom, že všechny kámošky kolem randí s kluky a ona se pomalu zamilovává do spolužačky. Ví ale, že je to „fuj“, že se to nesmí a že máma minule fakt otráveně přepnula televizi, když běžela scéna ze seriálu, kdy se dvě ženy držely za ruce. Naučila se a převzala homofobní postoje, se kterými se od mala potkávala. To je zaděláno na slušný zmatek…

Právě v tuto chvíli začíná u dívky proces coming outu, uvědomuje si svou odlišnost a bojuje s tím, jak sebe sama přijmout. Dovolit si o sobě přemýšlet jako o lesbě, chce totiž hodně odvahy. Musí překonat stud a možná i odpor, čili pocity, které se vázaly k „těm homosexuálům“ a najednou by měla být sama lesba. Jiná dívka by možná tento rozpor začala schovávat, potlačovat a přetvařovat se. Hrdinka z našeho příběhu je ale opravdová hrdinka a svůj coming out završí tím, že začne o své odlišnosti mluvit před ostatními – rodiči, kamarády, známými. Ne kvůli tomu, že se potřebuje ukazovat, že spí s dívkami, ale kvůli tomu, že nechce lhát o tom, že víkend strávila na horách s Janou, do které je zamilovaná. A k tomu je potřeba dostatečná dávka hrdosti neboli anglicky „pride“.

Co dělat, pokud se vám vaše dítě svěří se svou odlišnou orientací?

  • Oceňte důvěru dítěte, že se vám svěřilo.
  • Potvrďte mu, že ho máte stejně rádi.
  • Dejte si sami pro sebe čas, abyste mohli novou skutečnost zpracovat. Je úplně přirozené, že informace o tom, že vaše dítě je gay nebo lesba ve vás vyvolá spoustu různých emocí.
  • A nikdy není špatně se poradit na Rodičovské lince.

Zaujal vás tento příspěvek?

Nenechte si ujít i další zajímavá témata, kterým se Peter Porubský na Lince bezpečí věnuje.

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Linka bezpečí vás potřebuje

Dětem a mladým lidem můžeme být neustále nablízku díky lidem, jako jste Vy. Podporujte nás pravidelně!

Další možnosti podpory

Peter Porubský

Peter zastával v letech 2010-18 pozici vedoucího Linky bezpečí, služby, která dětem a mladým lidem v krizi pomáhá zdarma již od roku 1994 let. Vystudoval biologii a psychologii na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře. Při studiu pracoval na Detské lince záchrany. Absolvoval psychoterapeutický výcvik SUR. Od roku 2003 žije v Praze, kde se věnuje činnosti v neziskových organizacích. Pracoval jako vedoucí KC Sananim a na odboru prevence MŠMT.

Všechny články autora (10)